Jak działa nowa sztuczna inteligencja, która odczytuje myśli ludzkie?

Komputer czytający ludzkie myśli - potencjalne zastosowania i zagrożenia

Naukowcy z University of Texas opracowali system sztucznej inteligencji, który połączony ze skanerem MRI potrafi odczytywać myśli ochotników. Choć na razie system nie jest zbyt dokładny i popełnia błędy, to w przyszłości podobne urządzenia mogą pomóc osobom niezdolnym do zwykłej komunikacji.

W eksperymencie ochotnicy słuchali historii lub wyobrażali sobie ich opowiadanie, a system sztucznej inteligencji zamieniał myśli ludzi na zgodny z nimi tekst. W odróżnieniu od wcześniejszych metod, nie były potrzebne elektrody wszczepiane do mózgu ani lista ze słowami.

System wymaga specjalnego szkolenia, polegającego na słuchaniu podcastów przez kilka godzin, w czasie których komputer obserwuje mózg korzystającego. Choć system na razie nie jest zbyt dokładny i odczytuje myśli tylko w ok. 50%, to potrafi często oddać sens wypowiedzi.

Naukowcy liczą na to, że ich pomysł pozwoli na konstrukcję urządzeń, dzięki którym osoby obecnie niezdolne do komunikacji, np. po ciężkich udarach, będą mogły się komunikować ze światem. System może jednak być potencjalnie wykorzystywany w sposób nieodpowiedni, dlatego twórcy programu zapewniają, że obecnie nie da się czytać czyichś myśli, jeśli dana osoba nie chce. System również nie działa z kimś, z kim nie przeszedł długiego treningu. Badacze poważnie traktują obawy o nadużycia i pracują nad tym, aby im zapobiec, aby system mógł pomagać ludziom w sposób bezpieczny i zgodny z ich wolą.

Najnowsze aktualności

PREMIERA: Nowe plansze reaktywne do treningu biofeedback

Więcej

Szkolenie „Sensomotoryka – wspomaganie rozwoju dojrzałości neuromotorycznej dziecka.”

Więcej

Promocyjne ceny kursów. Skorzystaj z oferty!

Więcej

Nowa era neurorehabilitacji

Więcej

Aktualności