Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

Dowiedz się, jakie są objawy depresji i jak sobie z nią radzić

W ramach Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją postanowiliśmy przybliżyć objawy tej choroby, jej wpływ na zdrowie oraz przede wszystkim – jak sobie z nią radzić, jakie są metody leczenia.

W tym artykule dowiesz się:

 • czym jest depresja?

 • jakie są objawy depresji?

 • co powoduje depresję?

 • jak leczyć depresję?

 • gdzie szukać pomocy w depresji?

Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją istnieje po to, by uświadamiać, że depresja to coś znacznie więcej niż smutek.

Na samym wstępie zaznaczamy – depresję da się wyleczyć! Większość ludzi widzi poprawę objawów dzięki psychoterapii, lekom lub połączeniu obu tych metod leczenia. Psychiatrzy i psychoterapeuci często są zdania, że połączenie terapii i farmakoterapii przynosi najlepsze efekty.

To powiedziawszy, również podkreślamy – to, co jest efektywne dla jednej osoby, niekoniecznie musi sprawdzić się w przypadku innej.

Czym jest depresja?

Depresja jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym. Charakteryzuje się uporczywym smutkiem i brakiem zainteresowania lub przyjemności z wykonywania wcześniej satysfakcjonujących lub przyjemnych zajęć. Może prowadzić do różnych problemów emocjonalnych i fizycznych oraz zmniejszyć zdolność do codziennego, poprawnego funkcjonowania.

Kwestie rodzajów depresji, jej klasyfikacji i jej objawów w szerszym zakresie opisaliśmy w naszym artykule dotyczącym zastosowaniu EEG-Biofeedback w diagnozie i terapii depresji.

Co powoduje depresję?

Przyczyny depresji związane są zazwyczaj z różnymi czynnikami społecznymi, psychologicznymi i biologicznymi. Mogą to być wydarzenia życiowe, takie jak utrata pracy i bezrobocie, problemy w domu w wieku dziecięcym. Wszystko to przyczynia się do rozwoju depresji i może ją wywoływać. Takie okazje jak Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją pozwalają nam na chwilę stanąć i zreflektować nasze zachowania oraz przeszłe wydarzenia - być może to one są czynnikiem wywołującym depresję.

Do najczęstszych powodów wywołujących depresję należą:

 • Genetyka – ryzyko wystąpienia depresji jest większe, jeśli w Twojej rodzinie występowała depresja lub inne zaburzenia nastroju.

 • Trauma z wczesnego dzieciństwa. Niektóre wspomnienia mają wpływ na sposób, w jaki organizm reaguje na strach i stresujące sytuacje w późniejszym życiu.

 • Inne stany chorobowe. Niektóre z nich mogą narazić Cię na większe ryzyko, mogą to być: przewlekła choroba, bezsenność, przewlekły ból lub ADHD.

Przyczyny depresji są często powiązane z innymi kwestiami zdrowotnymi, jak wspomnieliśmy wyżej. Czasami problemy z tarczycą lub niedobór witaminy D mogą wywołać objawy depresji.

Jak leczyć depresję?

Tutaj mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Mimo zwiększonej w ostatnich latach problematyki depresji, jest ona jedną z najbardziej uleczalnych chorób psychicznych. Od 80% do 90% osób z depresją ostatecznie dobrze reaguje na leczenie. Prawie wszyscy pacjenci odczuwają ulgę w objawach.

Nie ma natomiast jednego testu, który pozwoliłby zdiagnozować depresję. Lekarz może postawić diagnozę na podstawie objawów i oceny psychologicznej. Dlatego tak ważne jest, by po zauważeniu symptomów od razu zgłosić się po pomoc. Może to być nawet Twój lekarz pierwszego kontaktu – on będzie wiedział, jak Cię zdiagnozować i poleci Ci, gdzie udać się dalej.

Możesz z powodzeniem radzić sobie z objawami za pomocą jednej formy leczenia lub może się okazać, że połączenie kilku metod zadziała na Ciebie najlepiej. Często łączy się farmakoterapię i psychoterapię w różnych jej odmianach.

Farmakoterapia – „leki na depresję”

Leki przeciwdepresyjne mogą być przepisywane, aby pomóc zmodyfikować chemię mózgu. Przepisuje je lekarz psychiatra. Leki takie działają poprzez zwiększanie poziomu substancji chemicznych w mózgu zwanych neuroprzekaźnikami. Niektóre neuroprzekaźniki, takie jak serotonina i noradrenalina, są powiązane z nastrojem i emocjami.

Chociaż leki przeciwdepresyjne mogą leczyć objawy depresji, nie zawsze usuwają jej przyczyny. Dlatego są zwykle stosowane w połączeniu z terapią w leczeniu cięższej depresji lub innych schorzeń psychicznych.

Psychoterapia

Istnieją różne podejścia do psychoterapii. Wielu terapeutów specjalizuje się w konkretnym rodzaju terapii w leczeniu depresji, ale czasami korzystają z wielu podejść, aby stworzyć bardziej zindywidualizowaną terapię, opartą na konkretnych potrzebach terapeutycznych.

Naukowcy odkryli, że wszystkie poniżej wskazane rodzaje terapii zapewniają dobre efekty:

 • Terapia interpersonalna – koncentruje się na relacjach społecznych pacjenta z rodziną i przyjaciółmi.

 • Terapia poznawczo-behawioralna – koncentruje się na bieżących problemach, analizie sytuacji, które spowodowały błędną interpretację rzeczywistości.

 • Terapia psychodynamiczna – koncentruje się na tym, jak depresja może być powiązana z przeszłymi doświadczeniami, nierozwiązanymi konfliktami.

 • Terapia rozwiązywania problemów – ma na celu zdefiniowanie najpilniejszych problemów, a następnie prowadzi do znalezienia wielu sposobów ich rozwiązania.

 • Terapia dla rodzin lub par – może być brana pod uwagę, gdy depresja dotyka innych członków rodziny.

Terapia Biofeedback i tDCS

Biofeedback to nieinwazyjna technika, która pomaga pacjentom uzyskać informacje zwrotne na temat funkcjonowania ich ciała lub mózgu, a następnie wykorzystać te informacje do poprawy ich funkcji.

Terapia tDCS polega na aplikowaniu w odpowiedniej lokalizacji elektrod (anody i katody) na głowie pacjenta, prądu stałego o niskim natężeniu do 2 mA. Jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna.

W naszym artykule dedykowanym wykorzystaniu badań EEG-Biofeedback w diagnozie depresji dokładnie opisujemy, na czym polega trening i terapia Biofeedback oraz tDCS.

Samopomoc

Wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia może również pomóc zmniejszyć poczucie depresji.

U wielu osób regularne ćwiczenia pomagają poprawić nastrój. Regularne zapewnianie odpowiedniej jakości snu, zdrowa dieta i unikanie alkoholu (substancji uspokajającej) również mogą pomóc w zmniejszeniu objawów depresji. WHO u osób z depresją rekomenduje aktywność fizyczną trwającą ok. 45 minut 3 razy w tygodniu.

Pomocne bywają również poradniki dotyczące samoświadomości i rozwoju osobistego.

Gdzie szukać pomocy?

Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją to przede wszystkim dzień, który ma nie tylko uświadamiać osoby zdrowe, jak ważne jest dbanie o swoją higienę psychiczną, ale także zwrócić uwagę osób już teraz zmagających się z objawami depresji. Dla takich osób stworzonych zostało wiele miejsc w Internecie, które pozwalają rozeznać się w sposobach leczenia oraz zawierają dane kontaktowe do odpowiednich placówek.

Jeśli zauważasz u siebie utrzymujące się objawy depresji, skonsultuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.

Natomiast jeśli znalazłeś się w sytuacji kryzysowej i już teraz potrzebujesz konkretnych informacji lub porady, niewątpliwie pomogą Ci dane zebrane przez poniższą stronę stworzoną w ramach projektu realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

Najnowsze aktualności

Dofinansowanie gotowych zestawów terapeutycznych z programu „Aktywna Tablica 2020-2024”

Więcej

Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

Więcej

Dofinansowania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Więcej

Aktualności