Światowy Tydzień Mózgu 12-16.03.2023

Światowy Tydzień Mózgu, Tydzień Mózgu (ang. Brain Awareness Week) – święto mające na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Obchodzone 12-16 marca od 1996 pierwszy raz w Stanach Zjednoczonych (zapoczątkowane przez Dana Alliance for Brain Initiatives), a w Polsce od 1999 roku.
Czym jest mózg?
Mózg to nic innego jak 1,5 kg galaretki produkującej prąd elektryczny ukryty pod trzema błonami ochronnymi. Składa się głównie z wody (1.5 litra), białka (130 g), tłuszczu (95 g) i soli mineralnych - skład wygląda na banalny, prawda? Nic bardziej mylnego!
Mózg zbudowany jest z komórek nerwowych zwanymi neuronami, których ilość waha się pomiędzy 90 a 200 miliardami. Liczba przeogromna, jednak nieporównywalnie mniejsza, niż ilość połączeń , które znajdują się między nimi. Każdy neuron styka się bowiem z 10-50 tysiącami innych neuronów, tworząc w ten sposób niezliczone ilości sieci połączeń, które powstają przede wszystkim wskutek uczenia się.
Poznaj ciekawostki dotyczące mózgu 💡🧠
• Naczynia krwionośne obecne w mózgu mają prawie 160 000 kilometrów długości.
• Mózg w prawie 80% to woda. Dlatego jeżeli jesteśmy odwodnieni wpływa to na naszą pamięć i koncentrację.
• Twój mózg, kiedy nie śpimy generuje około 25 watów energii, to wystarczy aby rozświetlić żarówkę.
• Dopiero około 25 roku życia ludzki mózg osiąga pełną dojrzałość.
• Ludzki mózg waży około 1,5 kg, co stanowi zaledwie 2% masy ciała.
• Mózg Alberta Einsteina ważył 1230 gramów a francuski pisarz, noblista Anatole France miał mózg o wadze 1 kg – większy nie zawsze znaczy lepszy.
• Prędkość impulsu nerwowego to ok. 400 km/godz.
• Przeciętnie każdego dnia człowiek doświadcza około 70 tysięcy myśli, z których około 70% jest pesymistyczna i samokrytyczna.
• Jedna trzecia całego mózgu zajmuje się przetwarzaniem bodźców wzrokowych.
• Ilość informacji docierająca do naszego mózgu wynosi około 100 megabajtów na sekundę.
Powiązane aktualności

PREMIERA: Nowe plansze reaktywne do treningu biofeedback
Odkryj niepowtarzalny świat Imagine Infinity! Poznaj reaktywne plansze do treningu biofeedback. Zanurz się w wyobraźni bez granic.

Metody terapeutyczne wspierające dzieci z trudnościami w uczeniu się
W naszej ofercie posiadamy szkolenia zarówno z diagnozy, jak i terapii zaburzeń powodujących trudności w nauce. Zobacz najbliższe terminy!

HEG-Biofeedback – skuteczna forma terapii ADHD. Zobacz badania!
Dowiedz się, dlaczego warto prowadzić terapię HEG-Biofeedback w przypadku dzieci z ADHD oraz jakie badania potwierdzają skuteczność tej metody.