Sztuczna inteligencja. Inspiruje czy przeraża?

Sztuczną inteligencję (ang. Artificial Intelligence – AI) to dziedzina wiedzy obejmującą m.in. sieci neuronowe, robotykę i tworzenie modeli zachowań inteligentnych oraz programów komputerowych symulujących te zachowania, włączając w to również uczenie maszynowe (ang. machine learning), głębokie uczenie (ang. deep learning) oraz uczenie wzmocnione(ang. reinforcement learning).
Dlaczego sztuczna inteligencja jest dla nas tak ważna?
Niektóre technologie AI istnieją od ponad 50 lat, ale postęp w zakresie ich mocy obliczeniowej, dostępność potężnych ilości danych i nowo powstające algorytmy doprowadziły do wielkich przełomów w tej dziedzinie.
Sztuczna inteligencja jest postrzegana jako centralny element cyfrowej transformacji społeczeństwa i stała się jednym z głównych priorytetów UE.
Przewiduje się, że jej przyszłe zastosowania przyniosą ogromne zmiany, ale sztuczna inteligencja jest już obecna w naszym codziennym życiu.
Jakie są rodzaje sztucznej inteligencji?
• "Ucieleśniona" sztuczna inteligencja: roboty, samochody autonomiczne, drony, internet rzeczy
• Oprogramowanie: wirtualni asystenci, oprogramowania do analizy i tworzenia obrazów, wyszukiwarki internetowe, systemy rozpoznawania mowy i twarzy, głosu
Sztuczna inteligencja w codziennym życiu:
→ Zakupy i reklamy online
→ Wyszukiwanie w internecie
→ Cyfrowi asystenci
→ Tłumaczenia maszynowe
→ Inteligentne budynki, miasta i infrastruktura
→ Samochody
→ Cyberbezpieczeństwo
→ Zwalczanie dezinformacji
→ Opieka zdrowotna
→ Transport
→ Produkcja przemysłowa
→ Żywność i rolnictwo
→ Administracja i usługi publiczne
Badania wskazują, że...
61% Europejczyków przychylnie patrzy na sztuczną inteligencję i roboty, ale 88% twierdzi, że technologie te wymagają ostrożnego zarządzania. (Eurobarometr 2017, UE-28)
Sztuczna inteligencja: przekleństwo czy cudowny geniusz naszego wieku?
Wiele osób wiąże z nią ogromne nadzieje, związane ze sztuczną inteligencją. Inni są pełni obaw o niewspółmierne współżycie obok siebie ludzi i inteligentnych robotów. Wielu z nas boi się, że stworzona przez człowieka sztuczna inteligencja mogłaby zdominować ludzki umysł, co doprowadziłoby na przykład – jak sądzi wielu – do zagłady.
Brzmi groźnie? Temat od dawna wywołuje u nas skrajne emocje.
Te kwestię pozostawimy do Państwa rozważań, my natomiast staramy się odnaleźć pozytywne aspekty nowej technologii i przełożyć jej potencjał na sektor neurobiologiczny.
Jak sztuczna inteligencja może pomóc w naszych działaniach Biomed Neurotechnologie?
Od dłuższego czasu z zafascynowaniem odkrywamy możliwości jakie daje nam AI, tworzymy, eksperymentujemy i analizujemy jak nowe technologie mogą się nam przydać w pracy z pacjentem i jego mózgiem.
Z wielką przyjemnością, pragniemy zaprezentować Wam końcowy efekt działań przy współpracy ze sztuczną inteligencją GTP3 (OpenAI).
Bajki Neurobioniczne - poznajcie niezwykłe opowieści, wygenerowane przy pomocy Open AI.
Angażujące treści, interesująca fabuła i magiczne postacie - miłej lektury!
Materiał powstał na podstawie krótkich haseł wymyślonych przez naszych współpracowników, grafiki opracowane za pomocą programu DALLE.
Pomysłodawca:
Robert Kozłowski - psycholog, neuroterapeuta, terapeuta, trener EEG Biofeedback, założyciel Biomed Centrum Rehabilitacji Poznawczej i Neuroterapii. Z niesamowitą pasją i zainteresowaniem każdego dnia odkrywa nowe możliwości AI.
Jak myślicie, gdzie jeszcze można wykorzystać sztuczną inteligencję?
Zapoznaj się z naszą bajką neurobioniczną:
Powiązane aktualności

PREMIERA: Nowe plansze reaktywne do treningu biofeedback
Odkryj niepowtarzalny świat Imagine Infinity! Poznaj reaktywne plansze do treningu biofeedback. Zanurz się w wyobraźni bez granic.

Metody terapeutyczne wspierające dzieci z trudnościami w uczeniu się
W naszej ofercie posiadamy szkolenia zarówno z diagnozy, jak i terapii zaburzeń powodujących trudności w nauce. Zobacz najbliższe terminy!

HEG-Biofeedback – skuteczna forma terapii ADHD. Zobacz badania!
Dowiedz się, dlaczego warto prowadzić terapię HEG-Biofeedback w przypadku dzieci z ADHD oraz jakie badania potwierdzają skuteczność tej metody.