Wpływ aparatów słuchowych na równowagę – badanie z MediBalance Pro

Jak wskazują najnowsze badania, wpływ aparatów słuchowych na równowagę jest bardzo duży. Dźwięki dochodzące z otoczenia – to co ludzie słyszą i czego nie słyszą, może mieć bezpośredni wpływ na ich zachowanie stabilnej postawy i uniknięcie upadku.
Ubytek słuchu a upadki
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w 2018 roku, że upadki są drugą na świecie najczęstszą przyczyną przypadkowej śmierci z około 646 000 zgonów rocznie, tuż po wypadkach drogowych. Większość osób, które uległy wypadkom ma ponad 65 lat, a każdego roku ponad 37,3 tysiąca upadków skutkuje koniecznością opieki medycznej.
Badania wykazały, że ubytek słuchu jest niezależnym czynnikiem ryzyka upadków, nawet u osób, które nie miały zawrotów głowy.
Wpływ aparatów słuchowych na równowagę - badania
Badanie opublikowane w numerze JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery z 12 marca wykazało, że dźwięki, które słyszymy, wpływają na naszą równowagę, dostarczając nam ważnych informacji o środowisku. Używamy dźwiękowych informacji, aby zachować równowagę. Ma to miejsce szczególnie w przypadkach, gdy np. wzrok lub propriocepcja (zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała) są zagrożone.
W badaniu przeanalizowano głównie zdrowych dorosłych, ale zwrócono również uwagę na pacjentów z wrodzoną ślepotą, uszkodzeniem ucha wewnętrznego oraz różnymi poziomami utraty słuchu. Badacze sprawdzali, w jaki sposób dźwięki wpływają na zdolność zachowania równowagi podczas stania nieruchomo, często z zamkniętymi oczami i stojąc na giętkiej, miękkiej powierzchni. Przyjrzeli się również, w jaki sposób noszenie słuchawek redukujących hałas (które całkowicie wyciszają otoczenie) wpływa na równowagę.
Naukowcy z Mount Sinai i Steinhardt School of Culture Uniwersytetu Nowojorskiego odkryli, że ludzie mieli większe trudności z utrzymaniem równowagi lub staniem nieruchomo na nierównej powierzchni, gdy było cicho, ale mieli lepszą równowagę podczas słuchania dźwięków.
To badanie sugeruje, że dźwięki mogą mieć stabilizujący wpływ na równowagę i wykazało, że niesłyszenie dźwięków skutkuje gorszą równowagą. Ostatecznie niemożność słyszenia naraża pacjentów na większe ryzyko niestabilności i upadki. Na podstawie niniejszego badania można więc domniemywać pozytywny wpływ aparatów słuchowych na równowagę.
Wykorzystanie platformy MediBalance Pro w badaniu równowagi w przypadku zaburzeń słuchu
Jeszcze inne badanie postawiło sobie właśnie za cel sprawdzenie, czy noszenie aparatów słuchowych przez pacjenta poprawia jego równowagę oraz określenie, jakie czynniki związane z równowagą są zmieniane przez aparaty słuchowe. Jaki jest więc wpływ aparatów słuchowych na równowagę?
Testy przeprowadzono w tej samej dźwiękoszczelnej kabinie z tym samym sprzętem. Podczas badania z głośników puszczany był dźwięk reprezentatywny dla codziennego życia pacjentów. Wśród narzędzi użytych podczas badania znalazła się Platforma MediBalance Pro wyposażona w ramę podporową. Umożliwiła ona badaczom przeprowadzenie analizy zachowania i stabilności pacjenta w różnych pozycjach:
-
nieruchomo z otwartymi oczami na sztywnej platformie
-
nieruchomo z zamkniętymi oczami na sztywnej platformie
-
nieruchomo z otwartymi oczami na platformie z poduszką
-
nieruchomo z zamkniętymi oczami na platformie z poduszką
MediBalance Pro pozwolił również określić reprezentację środka ciężkości w czasie rzeczywistym zgodnie z ruchami pacjenta.
Badanie wykazało, że równowaga pacjentów była lepsza, gdy nosili oni aparaty słuchowe. Wpływ aparatów słuchowych na równowagę jest zdecydowanie pozytywny i znacznie zmniejszają one więc ryzyko upadku.
Utrata słuchu związana z wiekiem jest powszechna, dotyka do dwóch trzecich osób powyżej 70. roku życia. Badania takie jak wspomniane wyżej zapewniają lepsze zrozumienie związku między ubytkiem słuchu a przyczynami upadków, zwłaszcza u osób starszych. Odkrycia te mogą skłonić lekarzy do badań przesiewowych pod kątem wykrywania ubytku słuchu we wczesnych stadiach i szybkiego podjęcia leczenia.
Bibliografia:
1. Kleisler L., L’impact des aides auditives sur l’equilibre postural, 2020.
2. Lubetzky A. V., et. al., Auditory input and postural control in adults: A narrative review, 2020.
Powiązane aktualności

PREMIERA: Nowe plansze reaktywne do treningu biofeedback
Odkryj niepowtarzalny świat Imagine Infinity! Poznaj reaktywne plansze do treningu biofeedback. Zanurz się w wyobraźni bez granic.

fNIRS w badaniu funkcjonowania mózgu u dzieci – PortaLite Mini
Dowiedz się o wykorzystaniu spektroskopii bliskiej podczerwieni (fNIRS) w badaniach rozwoju mózgu u dzieci.

EEG-tDCS z zamkniętą pętlą do pobudzania reakcji pacjentów w stanie minimalnej przytomności
Nowatorskie podejście w celu poprawy reakcji behawioralnej w zaburzeniach świadomości po ciężkim uszkodzeniu mózgu.

Nowy wpis w naszej bazie wiedzy – zespół pocovidowy – rehabilitacja po COVID-19
Dowiedz się, co znajdziesz w naszym najnowszym artykule poświęconemu zespole pocovidowemu oraz rehabilitacji po COVID-19.